Efter halvandet år uden bevilling var det en særlig følelse igen at træde ind i haven ved DPEs lille kontor i Old Europe-kvarteret i Maseru.
I februar kunne vi endelig tage på et ugelangt projektopstartsbesøg hos vores partnere i Development for Peace Education (DPE) i Lesotho. Kontakten har vi naturligvis holdt ved lige i mellemtiden, men perioden har været præget af usikkerhed om, hvorvidt vores fælles projekt – som vi har arbejdet sammen om siden 2010 – kunne fortsætte.

Arbejde på det “lille kontor”
Et projekt der styrker demokratisk deltagelse
Besøget markerede samtidig starten på det nye projekt Digital rural participation for democracy, development, and peace, som er støttet af CISU og løber fra 2026 til 2028. Projektet skal styrke borgeres mulighed for at deltage i demokratiske processer i Lesotho – især i landets mere afsides områder.
En central del af arbejdet er DPEs Community Libraries, små lokale mødesteder hvor borgere kan dele erfaringer, lære nyt og deltage i digitale dialoger med politikere og beslutningstagere. Samtidig skal projektet styrke digitaliseringen af DPEs arbejde, så endnu flere borgere kan blive hørt.
Nye ansigter i organisationen
Siden sidste projektperiode har der været ændringer i organisationen. DPEs tidligere leder, Sofonea Shale, har forladt organisationen for at tiltræde som stabschef for Lesothos premierminister. Projektopstarten blev derfor også den første med organisationens nye koordinator, Valentine Moseu, som heldigvis allerede har mange års erfaring fra DPE.
Besøget begyndte med en præsentation af de medarbejdere, vi endnu ikke havde mødt, samt en gennemgang af organisationens nuværende situation og arbejdet i perioden siden sidste projektfase.

Der arbejdes på DPE’s hjemmeside
Planer, budgetter og digital udvikling
Herefter gennemgik vi sammen projektets handleplaner for den første periode. Det var en meget opløftende proces, hvor det blev tydeligt, hvor grundigt der allerede var arbejdet med planlægningen.
Som altid var der også fokus på projektets økonomiske rammer. Sammen med DPEs økonomiafdeling gennemgik vi budgettet i detaljer og opdaterede de finansielle procedurer.
Organisationen har desværre måttet sige farvel til deres tidligere IT-ansvarlige, men har heldigvis fundet en kompetent afløser. Under besøget afholdt vi derfor en workshop om organisationens hjemmeside, som efterfølgende er blevet opdateret. Den nye IT-ansvarlige virker desuden godt rustet til at understøtte arbejdet med de digitale biblioteker.
En god afslutning på ugen
Besøget blev afsluttet med en fælles afskedsmiddag for hele personalet. Her havde vi også lejlighed til at mødes med medlemmer af DPEs bestyrelse til en god og konstruktiv samtale om organisationens videre arbejde.

Afskedsmiddag den sidste dag
DPE’s hjemmeside kan ses på dette link: https://www.dpe.org.ls
